OTOKLAV

Tıp dünyası dışında gıda ve ilaç endüstrisinde, sanayide de kullanılmaktadır. Yüksek ısı, yüksek basınç gibi özellikleri sayesinde cihazlar, ambalajlar veya ihtiyaç duyulan maddeler üzerinde sterilizasyon işlemini gerçekleştirir. Kullanım amacı sadece bununla sınırlı değildir. Eritme, birleştirme ve buharlaştırma gibi işlemler için de kullanılabilir. Kimya, ilaç gibi alanlarda ürünlerin yüksek ısıda nasıl bir tepki vereceğini tespit edebilmek için iş görmektedir. Bu işlemlerde normal bir cihazı dışında otoklav bandı ile de işlem yapılmaya gereksinim duyulur. 

Öne Çıkan Özellikleri

Dahili Yazıcı

Yapılacak işlemlerin detaylarını dahili yazıcı sistemiyle birlikte fiş şeklinde yazdırır. Yer kaplamaz.

Tahliye Borusu Eklenti Tasarımı

Hızlı ve kullanışlı yeni tahliye borusu tasarımı.

Orijinal Su Deposu Tasarımı

Yapılacak işlemlerin detaylarını dahili yazıcı sistemiyle birlikte fiş şeklinde yazdırır. Yer kaplamaz.

Tahliye Borusu Eklenti Tasarımı

Hızlı ve kullanışlı yeni tahliye borusu tasarımı.

 • Su deposu tüketimi 2L w
 • Çalışma ortam ısısı 40*C
 • B sınıfı Sterilizasyon
 • 100-120 KPa / 121 *C
 • 200 – 220 KPa/134 *C
 • Max. Isı 134 * C

Otoklav

Kliniklerde, hastanelerde veya laboratuvarlarda kullanılan cihazlar belirli aralıklarla sterilize edilme ihtiyacı duyar. Özellikle de diş hekimliği gibi birden fazla hastada kullanılan cihazlar çok daha hijyenik bir kullanımı gerektirir. Klinik cihazlar içerisinde de bu ihtiyaca yönelik olarak otoklavlar üretilmiştir. Muayene ve tedavilerde kullanılan cihazlar otoklav cihazları

ile çok daha güçlü bir şekilde sterilize edilir. Güçlü bir ısı ve buhar sistemi sayesinde cihazlar üzerindeki virüs, bakteri gibi organizmaları temizleyen makine, otoklav nedir sorusu için verilebilecek genel bir tanım olabilir.

Otoklav Ne İşe Yarar?

Tıp dünyası dışında gıda ve ilaç endüstrisinde, sanayide de kullanılmaktadır. Yüksek ısı, yüksek basınç gibi özellikleri sayesinde cihazlar, ambalajlar veya ihtiyaç duyulan maddeler üzerinde sterilizasyon işlemini gerçekleştirir. Kullanım amacı sadece bununla sınırlı değildir. Eritme, birleştirme ve buharlaştırma gibi işlemler için de kullanılabilir. Kimya, ilaç gibi alanlarda ürünlerin yüksek ısıda nasıl bir tepki vereceğini tespit edebilmek için iş görmektedir. Bu işlemlerde normal bir cihazı dışında otoklav bandı ile de işlem yapılmaya gereksinim duyulur. 

Otoklav Çeşitleri

Otoklavları kullanım alanı ve amaçlarına göre çeşitli modelleriyle bulabilirsiniz. N tipi otoklav, S tipi otoklav ve B tipi sterilizasyon sağlayan otoklav makinesi vardır. Kendi içlerin sterilize işlemleri farklı döngülerle işler. 

 

B ve S tipi modellerinde işlem öncesinde içerideki havanın çıkışı sağlanır. İşlemler daha kısa sürede gerçekleştirilebilir. Yerçekimi otoklavlar görevini görenler sıvı sterilizasyon işlemleri için kullanılır. Daha küçük cihazların, poşetlerin sterilize işlemi için de otoklav poşetleme cihazları kullanılır. 

 

Bununla birlikte ebatları noktasında da küçük otoklav ve büyük otoklav olarak ayrılırlar. Küçük olanların hacmi en fazla 60 litreye kadar olur. Büyüklerde ise bu hacim daha yüksektir. Ebatlatları da buna bağlı olarak 30x30x60 cm olur. 

 

Otoklav Buhar Sterilizatörü Özellikleri

Basınçlı buhar ile sterilizasyon sağlayan bu cihazlar;

 

 • Uygun ve yeterli sıcaklık dağılımını gerçekleştirir.
 • Farklı kapasitedeki hazneleri kullanım amacına göre yapılır. Korozyon oluşumuna dirençlidir.
 • Tek ve çift kapılı seçenekleri vardır. Buralardaki kapı contaları basınçlı hava sayesinde sağlamlaştırılır. Contalar şişirilebilir.
 • Contalar ve kapılar, yüksek basınçta açılmayacak şekilde emniyet mekanizmasına da sahiptir.
 • Sterilizasyon işlemi kapılar tamamen kapatılıp kilitlendiğinde başlamaktadır.
 • Vakum boru hattı ile basınç işlemi mükemmel olarak yapılır.
 • Kontrol sistemleri de vardır. Kullanıcılar kendilerine ait şifre ve adlarla otoklav sterilizasyon işlemi başlatılabilir.
 • Dokunmatik ekrana sahiptirler.
 • Paslanmaz çelik materyali ile üretilirler.

Otoklavlar Fiyatları

Otoklav sterilizasyon işlemi birbirinden farklı döngüye sahip cihazlar ile yapılabilmektedir. Ağız ve diş tedavilerinde kullanılan otoklavları ise diş deposu olarak birçok klinik cihazı da sunan Çatak Diş Deposu’nda bulabilirsiniz. En uygun otoklav fiyatları ve gönderim seçenekleri için hizmetlerimizi şimdi inceleyin.

Detaylı Bilgi Alın

İhtiyaçlarınız İle İlgili
Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

Projeniz / ihtiyaçlarınız ile ilgili bizimle iletişime geçin, formu doldurun size ulaşalım.